Ćwiczenie pamięci długotrwałej

Ćwiczenie pamięci długotrwałej

Proces zapamiętania dzieli się na kilka etapów. Każda informacja, jeżeli ma zostać zapisana w pamięci długotrwałej, musi przejść przez pamięć tak zwaną sensoryczną i krótkotrwałą, nazywaną też operacyjną. Ostatnią fazą zapamiętywania wiadomości jest pamięć długotrwała, czyli LTM, czyli z angielskiego long-therm memory. W pamięci długotrwałej powstaje tak zwany trwały ślad pamięciowy – engram. W tym miejscu gromadzi się cała wiedza na temat świata, wspomnienia czy umiejętności. Jest to pamięć o największej pojemności i najdłuższym czasie przechowywania informacji. Co można jeszcze powiedzieć o pamięci długotrwałej? Jakie ćwiczenia są najlepsze na trenowanie pamięci długotrwałej? Zachęcamy do lektury.

Pamięć długotrwała – co warto wiedzieć?

Pamięć długotrwała jest rozległą i pojemną strukturą, w ramach której mogą wystąpić specyficzne podrodzaje pamięci. Niebywałe jest to, w jak szybki sposób człowiek jest w stanie dotrzeć do odpowiednich wspomnień, a także informacji i przy okazji nadal poszerzać swoją pamięć długotrwałą. LTM jest nieograniczona, dotąd nikt nie określił maksimum możliwości kodowania w niej informacji.

Segmenty (klastry) pamięci długotrwałej

Pamięć długotrwała dzieli się na różne podsystemy, ze względu na sposób kodowania czy też funkcję oraz materiał, który człowiek zapamiętuje. Jeden z najpopularniejszych podziałów pamięci długotrwałej podajemy poniżej.

  • Pamięć deklaratywna – tak zwana pamięć świadoma. To w niej przechowywane są znane fakty, doświadczenia, obiekty, które człowiek potrafi opisać swoimi słowami, dokładnie określić czy też w jakiś sposób sobie zwerbalizować. Pamięć deklaratywna dzieli się jeszcze na tak zwaną pamięć semantyczną, typową pamięć o faktach oraz epizodyczną, w której przechowywane są różne epizody z życia ludzkiego. To w niej mieści się również pamięć autobiograficzna.
  • Pamięć niedeklaratywna – jest to tak zwana pamięć proceduralna. To w niej rejestruje się to, co człowiek potrafi zrobić, czyli umiejętności, czynności, działania, ale także zapisywane są w niej automatyczne reakcje. Pamięć niedeklaratywną można podzielić między innymi na warunkowanie, torowanie czy habituację.

Trening pamięci długotrwałej

Aby skutecznie móc zapamiętać dane informacje i zakodować je w pamięci długotrwałej, a nie tylko w sensorycznej czy krótkotrwałej, potrzebna jest skuteczna organizacja. Im lepiej skategoryzowane i uporządkowane są informacje, tym dłużej i efektywniej będzie można je przechowywać czy też odtwarzać w przyszłości.

Trening pamięci długotrwałej jest procesem złożonym. Jego wyniki są bardzo często oddalone w czasie i trudniejsze do zaobserwowania, niż w przypadku ćwiczenia pamięci krótkotrwałej. Zanim przejdzie się do treningu pamięci długotrwałej, należy zwrócić uwagę na okoliczności. O wiele lepiej zapamiętuje się i ćwiczy, gdy umysł i organizm są wypoczęte. Warto też zadbać o odpowiednią ilość snu i o dietę.

Jak ćwiczyć pamięć długotrwałą?

Ważnym etapem ćwiczeń pamięci długotrwałej jest codzienne zapamiętywanie konkretnej dawki informacji. Nie ważne, czy będą to: numer telefonu, wierszyk, kod PIN, słowa, piosenki informacje usłyszane od koleżanki, na drugi dzień warto przypomnieć sobie, co takiego zapamiętywało się dzień wcześniej. Takie ćwiczenia przynoszą szybko rezultaty.

Ponadto, aby ćwiczyć pamięć długotrwałą, należy:

  • Uczyć się nowych rzeczy – tu przede wszystkim warto wymienić naukę języków obcych czy też różnych praktycznych rzeczy, na przykład: gotowania, szycia, malowania. Taka nauka może przynieść nie tylko wiele nowych umiejętności, ale także dostarczyć fantastycznych wrażeń.
  • Trenować zdolności manualne – wycinanie, wyklejanie, robótki ręczne, gry na instrumentach, a także tworzenie różnego rodzaju rzeczy, są ogromnie pomocne, gdyż aktywują i rozwijają obie półkule mózgowe.
  • Grać w gry typu memory – choć gra ta przeznaczona jest przede wszystkim do dzieci i świetnie pomaga im stymulować pamięć długotrwałą, bardzo dobrze oddziałuje również na osoby dorosłe, a także seniorów. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele ciekawych plansz typu memory, przedstawiających różne informacje, nie tylko tych z obrazkami. Takie gry idealnie sprawdzą się dorosłym.

Chcąc skorzystać z profesjonalnych ćwiczeń pamięci długotrwałej, a także nauczyć się technik szybszego i dużo efektywniejszego zapamiętywania informacji, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Szczególnie polecamy usługi firmy Best Brain Edukacja. W ofercie znajdziesz ciekawe kursy i ćwiczenia, które z pewnością pomogą poprawić i rozwinąć pamięć długotrwałą zarówno u Ciebie, jak i u Twojego dziecka.

Pamięć długotrwała to pojemna struktura, w której gromadzi się wiedza dotycząca świata, wspomnień, emocji, obrazów. To rodzaj pamięci, do której jesteśmy w stanie zawsze wrócić i przypomnieć sobie dane informacje dość szczegółowo. Aby jednak dobrze rozwinąć pamięć długotrwałą i lepiej zapamiętywać informacje, należy stale ją ćwiczyć. Z pewnością warto postawić na trening czynności manualnych, który świetnie stymuluje obie półkule mózgu, a także na naukę nowych rzeczy. Chcąc skorzystać z usług profesjonalistów, warto skorzystać z usług firmy Best Brain Edukacja.

Materiał Sponsorowany

Podobało się? Pokaż znajomym
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments